Pytania i odpowiedzi
Jak ubiegać się o nauczanie indywidualne lub - w przypadku dziecka w klasie "O"- indywidualne roczne przygotowanie przedszkolne?
- Należy przedstawić w poradni zaświadczenie lekarskie wypełnione przez lekarza specjalistę (np. ortopeda, neurolog, psychiatra; w szczególnych przypadkach może to być lekarz rodzinny) oraz kopię dokumentacji medycznej.
- Wykonanie badań psychologicznych/pedagogicznych/ logopedycznych w poradni lub dostarczenie wyników badań z innych placówek.
- Wypełnienie przez rodzica/opiekuna prawnego wniosku o wydanie orzeczenia.
- Wniosek jest rozpatrywany na posiedzeniu Zespołu Orzekającego poradni. Jeśli posiadana przez Zespół dokumentacja jest kompletna, podejmowana jest decyzja o przyznaniu nauczania indywidualnego na okres wyznaczony przez lekarza specjalistę. Okres ten nie może być krótszy niż 30 dni. Rodzic ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu. Nauczanie indywidualne odbywa się w domu. Uczeń objęty tą forma nauczania może również uczestniczyć w wybranych zajęciach edukacyjnych z klasą oraz w imprezach i uroczystościach szkolnych. Ilość godzin nauczania określa rozporządzenie MEN; jest ona inna dla każdego etapu edukacyjnego.
Co należy zrobić aby zgłosić dziecko do poradni?
Należy wypełnić wniosek i złożyć go w sekretariacie lub przesłać pocztą. O terminie wizyty zawiadamiamy telefonicznie; zwracamy Państwa uwagę na jak najbardziej dokładne wypełnienie wniosku i sprawdzenie, czy umieścili Państwo na nim niezbędne informacje (data i miejsce urodzenia dziecka, telefon kontaktowy, adres, nazwę placówki, do której uczęszcza dziecko oraz PESEL).
Na czym polega badanie w poradni?
Badanie polega na przeprowadzeniu testów psychologicznych, pedagogicznych, predyspozycji zawodowych, logopedycznych i innych w zależności od potrzeb diagnozy. W przypadku najmłodszych dzieci badanie ma charakter zabawy.
Jak przygotować dziecko do wizyty w poradni?
Ważne aby nie stresować dziecka, dlatego nie używajmy słowa „badanie” – maluchom kojarzy się ono z nieprzyjemną wizytą u lekarza. Lepiej powiedzieć dziecku, że czeka nas zabawa w nowym miejscu.
Jeśli powodem zgłoszenia są trudności dydaktyczne, koniecznie zabierzcie Państwo ze sobą zeszyty, świadectwa szkolne, oceny semestralne dziecka, opinię wychowawcy.W przypadku trudności z czytaniu i pisaniu prosimy również o informację nauczyciela języka polskiego.
Jeśli dziecko ma wadę wzroku i nosi okulary, proszę pamiętać o wzięciu ich ze sobą na spotkanie.
Jeśli dziecko choruje przewlekle lub było w przeszłości hospitalizowane prosimy o dostarczenie dokumentacji medycznej ( karty leczenia szpitalnego, wyniki badań, opinie z innych placówek).
Jak długo trwa badanie?
Czas badania zależy od wieku dziecka i rodzaju zgłaszanych trudności. W przypadku uczniów z trudnościami dydaktycznymi pełne badanie wraz z wywiadem i omówieniem wyników z rodzicem trwa około 2-4 godzin.
Jak mogę odebrać opinię?
Opinie może rodzic odebrać osobiście w sekretariacie poradni lub jest ona wysyłana pocztą na adres domowy.
Jak długo ważne jest opinia i orzeczenie z poradni?
Na orzeczeniu podany jest okres czasu na jaki wydaje się zalecenie do odpowiedniej formy kształcenia (specjalne, indywidualne). Ważność opinii zależy od jej rodzaju –np. opinia w sprawie dostosowania wymagań edukacyjnych wystawiona w klasie III SP jest ważna również w klasie IV. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt rodzica lub nauczyciela z zespołem badającym.
Czy mogę zgłosić dziecko na badanie do innej poradni?
Każda publiczna poradnia udziela pomocy dzieciom, rodzicom i nauczycielom z placówek mających siedzibę na terenie działania poradni. Obecnie nasza placówka posiada uprawnienia do orzekania w przypadku dzieci z wadami wzroku, słuchu, dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera.
Kiedy rodzice powinni skontaktować się z logopedą i jak umówić się na wizytę?
Aby zostać przejętym przez logopedę należy złożyć, pobrany ze strony internetowej lub poradni, wniosek w sekretariacie PCRE lub wysłać go pocztą tradycyjną. Rodzice powinni skontaktować się z logopedą jak najwcześniej, w każdej sytuacji kiedy mowa dziecka budzi niepokój. Logopeda dokona diagnozy poziomu rozwoju mowy i udzieli właściwych wskazówek; w szczególnych przypadkach może zalecić konsultację specjalistyczną (neurolog, audiolog, ortodonta, foniatra).
Jak długo trwa terapia pedagogiczna?
Czas trwania terapii pedagogicznej zależy od:
- -wieku dziecka
- -głębokości zaburzeń funkcji percepcyjno-motorycznych
- -systematycznej pracy dziecka i jego motywacji do pokonywania trudności
- -współpracy z rodziną dziecka.
Pierwszeństwo do objęcia terapią w PCRE mają dzieci i uczniowie nie korzystający z takiej formy terapii w swojej placówce.