abstract-black-and-white-blur-book-261763.jpg

LIST DO RODZICÓW

 Drodzy Rodzice !


W obliczu zagrożenia pandemią, wasze dzieci mogą być zalęknione, niespokojne i zdezorientowane. Ta naturalna reakcja w nienaturalnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

Dziecko słyszy pełne grozy informacje, nasze dorosłych rozmowy. Po szkole nie może spotkać się z rówieśnikami, wyjść na zakupy, odwiedzić bliskich. Zostaje zachwiany jego dotychczasowy porządek świata.

Warto porozmawiać z dzieckiem o tym wszystkim, poznać jego lęki i obawy. Dzieci zdają sobie sprawę,że coś się dzieje, a ich ograniczone rozumienie sytuacji może pogłębiać lęki. Warto zwrócić uwagę dziecka na to,że w domu z bliskim jest bezpieczne.


Także my, dorośli, w obliczu wielu, czasem sprzecznych informacji możemy mieć trudności ze zrozumieniem naszych lęków. Na stronie swps.pl można zapisać się na bezpłatny webinar „ Jak sobie radzić z lękiem przed koronawirusem”. Opowie o tym psycholog kliniczny i psychoterapeuta dr Ewa Pragłowska. Webinar odbędzie się 18 marca w godzinach 12.00- 13.00.


Ważne by usystematyzować, uporządkować naszym dzieciom i nam ten wolny czas zgodnie z zasadą ZDROWEGO PÓLMISKA UMYSŁOWEGO stworzonego przez D. Rocka i D. Siegela.

Postępowanie zgodnie z tą zasadą optymalizuje pracę mózgu.

Codziennie w naszym „menu” powinien znaleźć się czas na sen, aktywność fizyczną, skupienie uwagi,spontaniczną zabawę, tworzenie więzi, odpoczynek oraz czas dla naszego wnętrza.

Podczas samodzielnej nauki, prócz tego co proponują nauczyciele, można przyjrzeć się zainteresowaniom naszego dziecka i zachęcić do ich pogłębienia. Np.  dzieci interesujące się historią, codziennie mogą skorzystać z wykładów prowadzonych przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego i wirtualnie zwiedzać muzeum. Mogą rozwijać talenty plastyczne, muzyczne, językowe, w sieci znajdziecie mnóstwo takich miejsc.


Proponowane bajki rozwijające kompetencje społeczno- emocjonalne dzieci to np. „ W głowie się  nie mieści”, „ Coco”, „ Zwierzogród”.

Proponowane książki:

Elżbieta Zubrzycka  „ Słup soli”

Begona Ibarrola „ Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym”

Kobi, Yamada, Mae Bessom „ Co robisz z problemem?” „ Co robisz z pomysłem?”

Eva Eland „ Kiedy nadchodzi smutek”

Agnieszka Stążka- Gabrysiak „ Self- reg. Opowiueści o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”

Rob Goldblatt „ Pierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny”

Jim Field „ Koala, który się trzymał”

Benji Davies „ Cudowna wyspa dziadka”, „ Mój wieloryb”


Ważne by nauka odbywała się w określonych, najlepiej rannych godzinach przy uporządkowanym biurku.


Możecie Państwo skorzystać z pomocy psychologicznej online oferowanej psychologów Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji, psychologów szkolnych oraz pomocy psychologicznej Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 czynnego od godz. 12.00 do  2.00 w nocy 7 dni w tygodniu.


                                                       Opracowała psycholog Agnieszka Jankowska

Wyświetleń: 1129