AgaJ.jpg

Jak nauczyć dziecko uczyć się?

Jak nauczyć dziecko uczyć się?


Myślę, że każdy Rodzic świeżo upieczonego ucznia czeka na czas, kiedy jego dziecko będzie coraz bardziej samodzielne podczas odrabiania lekcji w domu. Co zrobić, by proces ten przebiegał naturalnie i bez zakłóceń?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zbyt długa pomoc dziecku  spowoduje ograniczenie jego samodzielności i doprowadzi do tego, że to Rodzic a nie dziecko będzie odnosił sukcesy w nauce.

W konsekwencji dziecko może być mało pewne siebie w sytuacjach dydaktycznych, mało aktywne podczas lekcji, nie wierzyć we własne możliwości.

Należy pamiętać, że pomoc ma się sprowadzać do robienia zadań z dzieckiem, nie za dziecko. Już we wczesnych latach szkolnych warto wyrabiać w dzieciach przekonanie, że wiedzę zdobywają przede wszystkim własną ciekawością. Warto ograniczać pomoc do zadań, z którymi nasze dzieci nie potrafią poradzić sobie samodzielnie.

Co na początek?

Przede wszystkim należy podkreślać mocne strony dziecka. Nie skupiać się na błędach, ale dużo więcej mówić o tym co jest dobrze. Wiara w siebie sprzyja aktywności.

Cieszmy się z efektów razem z dzieckiem, prowokujmy je do dumy z własnych osiągnięć, do wystawiania sobie samemu dobrych ocen. Jeśli nasz uczeń odkryje uczucie satysfakcji z wysiłku włożonego w naukę, z pewnością będzie częściej poszukiwało takich doznań:)

Ważne jest również uczenie dziecko odpowiedzialności- od wczesnego dzieciństwa, co potem zaprocentuje w podejściu do obowiązków szkolnych. Wdrażajmy przedszkolaki w obowiązki domowe, pamiętaniu o nich- odkładaniu zabawek na miejsce, odnoszeniu kubeczka do zlewu itp.

By uczeń doprowadzał do końca rozpoczęte zadania, konieczna jest systematyczność i konsekwencja w działaniu.

Warto zorganizować dziecku miejsce i warunki do nauki w domu.  Niech to będzie własny pokój, biurko. Wokół ( szczególnie na biurku) powinny się znajdować tylko aktualnie niezbędne rzeczy. Wyłączamy wszelkie urządzenia ekranowe, radio. Dobrze jest zamknąć okno, lub zorganizować miejsce do pracy z dala od niego- tak, by uliczny hałas i zabawy rówieśników nie przeszkadzały w koncentracji uwagi. Zwierzak, jeśli taki jest, powinien w czasie odrabiania lekcji przebywać w innym pomieszczeniu. Warto zadbać o stałe godziny nauki w domu – im mniej zmian, tym mniej zakłóceń w pracy. Jeśli lekcji jest dużo, zadbajmy o krótkie przerwy np. na ćwiczenia fizyczne, napicie się wody- raczej nie na grę na telefonie czy xboxie:) Przerwy planujmy z zależności od wytrzymałości i czasu koncentracji dziecka- należy pamiętać, że im dłuższy czas nauki, tym one mniejsze. Zadania łatwiejsze można przeplatać trudniejszymi, język polski matematyką- wszystko zależy od tego, co preferuje nasze dziecko, tego też musimy się nauczyć, gdyż ciężko jest udzielić konstruktywnych rad, które będą idealne dla wszystkich uczniów:)

Warto, by dziecko siadało do lekcji najedzone, na stole może stać szklanka wody. Podjadanie może rozproszyć dziecięcą uwagę. Określmy czas pracy, co jest do zrobienia, tak, by uczeń nie czuł się zaskoczony i przytłoczony dodawanymi mu zadaniami.  Dobrze, gdy czynności przyjemne dla dziecka ( granie, spotkanie z kolegami, wyjście na zakupy) odbywają się po odrabianiu lekcji (zgodnie z zasadą przyjemność po obowiązku). Zasadne jest ustalenie zasady,że podczas odrabiania lekcji rozmawiamy na tematy i odpowiadamy na pytania związane z zadanym tematem.

Są dzieci, którym bardzo ciężko „usiąść” do pracy w domu. Potrzebują motywacji i tym może być krótkie i łatwe zadanie na początek- jest szansa,że sukces zachęci je do dalszego wysiłku.

Podczas nauki może pojawić się pozorny zastój i poczucie,że nic nie umiem. Warto wtedy zrobić krótką przerwę, zmienić aktywność na inną ( np. zamiast dalej uczyć się historii, rozwiązać łamigłówkę logiczną).

Trzeba pamiętać o konieczności powtarzania wyuczonego materiału, czyli zacząć naukę odpowiednio wcześniej. Najlepiej sprawdza się systematyczna nauka z lekcji na lekcję, a potem przed sprawdzianem- powtórzenie. Bez powtórek szybko zapomnimy tego, czego się nauczyliśmy.

Życzę Nam wszystkim owocnej nauki:)

opracowała: psycholog Agnieszka Jankowska

Wyświetleń: 1044